Gdańsk – miasto o ponad 1000-letniej, przebogatej historii, przez wieki prawdziwy tygiel narodowości, kultur i wyznań, nie zawsze – wbrew różnym mitom – wobec siebie tolerancyjnych. “Ukoronowane” w XV wieku przez króla Kazimierza Jagiellończyka, cieszące się przywilejami, których broniło jak niepodległości. Miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa i, za sprawą NSZZ “Solidarność” – kruszenie komunistycznego muru.
Słów kilka o trasie: obszar zwiedzania koncentruje się w pobliżu Stoczni Gdańskiej, legendarnej dzięki wydarzeniom, które się tu rozegrały i doprowadziły do zrzucenia komunistycznego jarzma.
- Stocznia Gdańska jako miejsce narodzin „Solidarności”; historyczna Sala BHP, w której w 1980 roku doszło do podpisania pozorumień sierpniowych między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym NSZZ „Solidarność” a władzami PRL.
- Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców
- Europejskie Centrum Solidarności – powstała w 2014 placówka edukacyjna, promująca ideę solidarności i dokumentująca zmagania z reżimem komunistycznym; budynek w kształcie sekcji kadłuba statku
- wystawa „Drogi do wolności” w ciekawy sposób prezentująca społeczne i polityczne realia PRL-u
Czas: 2-3 godziny, koszt: 250 zł