GDAŃSK – miasto wolności

Gdańsk – miasto o ponad 1000-letniej, przebogatej historii, przez wieki prawdziwy tygiel narodowości, kultur i wyznań, nie zawsze – wbrew różnym mitom – wobec siebie tolerancyjnych. “Ukoronowane” w XV wieku przez króla Kazimierza Jagiellończyka, cieszące się przywilejami, których broniło jak niepodległości. Miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa i, za sprawą NSZZ “Solidarność” – kruszenie komunistycznego muru.

Słów kilka o trasie: obszar zwiedzania koncentruje się w pobliżu Stoczni Gdańskiej, legendarnej dzięki wydarzeniom, które się tu rozegrały i doprowadziły do zrzucenia komunistycznego jarzma.

stocznia.jpg

  • Stocznia Gdańska jako miejsce narodzin „Solidarności”; historyczna Sala BHP, w której w 1980 roku doszło do podpisania pozorumień sierpniowych między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym NSZZ „Solidarność” a władzami PRL.
  • Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców
  • Europejskie Centrum Solidarności – powstała w 2014 placówka edukacyjna, promująca ideę solidarności i dokumentująca zmagania z reżimem komunistycznym; budynek w kształcie sekcji kadłuba statku
  • wystawa „Drogi do wolności” w ciekawy sposób prezentująca społeczne i polityczne realia PRL-u

Czas: 2-3 godziny, koszt: 250 zł

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s