GDAŃSK – Droga Królewska

Gdańsk – miasto o ponad 1000-letniej, przebogatej historii, przez wieki prawdziwy tygiel narodowości, kultur i wyznań, nie zawsze – wbrew różnym mitom – wobec siebie tolerancyjnych. “Ukoronowane” w XV wieku przez króla Kazimierza Jagiellończyka, cieszące się przywilejami, których broniło jak niepodległości. Miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa i, za sprawą NSZZ “Solidarność” – kruszenie komunistycznego muru.

untitled-75

Słów kilka o trasie:  „Sprawiedliwość i pobożność są podstawą wszystkich królestw” – między innymi taką łacińską sentecją witał Gdańsk od XVII wieku, przybywających tu polskich monarchów. Akurat ta widnieje na Bramie Wyżynnej. Wcześniej, zanim powstała, pierwszą bramą, którą przekraczali królowie, była Brama Długouliczna, dziś w jej miejscu znajduje się Złota Brama. Tak czy owak  – obie, i Wyżynna (Wysoka) i Długouliczna, dawały początek Drodze Królewskiej – najbardziej reprezentacyjnej części Głównego Miasta.

Wieńczyła ją zaś Zielona Brama (wcześniej Brama Kogi), zbudowana jako rezydencja monarchów, wizytujących miasto. Ci jednak na pobyt wybierali kamienice patrycjuszowskie na Długim Targu. I właśnie w obrębie przestrzeni, ograniczonej Złotą i Zieloną Bramą, ciągnął się szereg posesji najbogatszych gdańszczan, z najbardziej okazałymi Złotą Kamieniczką, Domem Schumannów czy Domem Uphagena. A w ich bezpośredniej bliskości symbole Gdańska: Fontanna Neptuna, Dwór Artusa i siedziba ówczesnych rajców, Ratusz Głównomiejskich.

Każdy z tych zabytków imponuje przebogatą historią, którą z przyjemnością pomogę Państwu chłonąć.

Czas zwiedzania: 3 godziny, cena: 150 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s